вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

(ВИДЕО) Во Доњецк запленети 100 илјади ливчиња со однапред заокружено „да“

Мажите, кои украинските медиуми ги нарекуваат „вооружени терористи“, се отркиени во предградието на Доњецк, а листовите се најдени во багажникот на нивното возило.

livce

Поврзани вести

Украинската војска сопре и заплени возило во кое тројца вооружени мажи превезувале оружје и околу 100 илјади гласачки ливчиња за денешниот референдум во Доњецк, на кои веќе било заокружено „да“ за отцепување на овој источен град и основање на независна држава, јавува „Киев пост“

Мажите, кои украинските медиуми ги нарекуваат „вооружени терористи“, се отркиени во предградието на Доњецк, а листовите се најдени во багажникот на нивното возило.

Многу градови на истокот на Украина веќе еден месец се под опасада, а меѓу нив е и Доњецк, каде што проруските сепаратисти, за кои се верува дека се поддржани од Москва, ја заземале главната зграда на владата и неколку школи.

Веста за фалсификуваните гласачки ливчиња потстетува на сличниот инцидент на Крим, регион кој на референдум на 16 март се отцепи од Украина и сега е во состав на Русија.

Од Белата куќа за Ројтерс изјавуваат дека постојат конкретни докази дека некои од листовите рапоредени во градовите во Крим однапред биле обележани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести