вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ВИДЕО: Во Дубаи ќе никне град со контролирана температура

06072014224149_dubai nov grad

Поврзани вести

Во Дубаи ќе никне првиот град во кој температурата ќе биде контролирана.

Градот ќе биде со површина од 743 илјади квадратни метри.

Во зима ќе биде откриен, а во лето ќе се „покрива“ за да се избегне жештината во оваа земја која достигнува 50 степени во периодот од мај до септември.

Комплексот ќе има забавни паркови, културни квартови, хотели, медицинско туристички центар, трговски центри. Се очекува годишно градот да го посетуваат 180 милиони гости.

Од инвеститорите не соопштуваат кога би требало да се гради новиот град и колку ќе чини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести