сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

ВИДЕО: Во експлозија во Сибир загинаа 10 лица

Еден од загинатите бил командант на локалната воена единица, а помеѓу жртвите се и четири жени, пренесува „Глас на Русија“.

8119395753609b53b7e9c220968842_orig

Поврзани вести

Во експлозија на муниција во воено складиште загинале двајца војници и осумина цивили во селото Бољшај во Сибир.

Еден од загинатите бил командант на локалната воена единица, а помеѓу жртвите се и четири жени, пренесува „Глас на Русија“.

Според последните информации, во инцидентот 11 лица се здобиле со повреди.Foto: Printskrin (Jutjub)

Од местото на несреќате се извлечени четири тела, додека другите шест тела се во опасна зона.

Повече од 120 пожарникари учествувале во гаснењето на пожарот  со околу 60 воени и пожарникарни возила, 30 камиони со вода и 20 специјални возила и друга машинерија.

Поради експлозијата евакуирани се селата Бољшај, Тура и Кадахта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести