вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ВИДЕО: Во Молдавија запален портрет на Владимир Путин

Младите во Молдавија протестираа против анексирањето на Крим

434

Поврзани вести

Портрет на рускиот претседател Владимир Путин е запален за  време на протест против припојувањето на Крим кон Руската Федерација што се одржа во главниот град на Молдавија, Кишинев.

Протестот бил организиран од здружението „Младина на Молдавија“.

„Ние протестираме не само против руската агресија на Крим и анексирањето на суверени украински територии, но и против агресивната политика што Кремљ ја спроведува кон Молдавија“, вели лидерот на организацијата, Анатол Урсу.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести