четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

ВИДЕО: Водата мрзне и врие истовремено

Иако се два спротивни процеси, водата може да врие и да замрзне истовремено.

voda

Поврзани вести

Еден студент по физика на Универзитетот во Манчестер снимил видео снимка на која се гледа како водата мрзне и врие истовремено.

Замрзнувањето и вриењето на водата се два сосема спротивни процеси, меѓутоа под услови на влажен воздушен притисок сепак водата може истовремено и да врие и да мрзне.

Погледнете…

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести