петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ВИДЕО: Врховниот суд на Австралија едногласно ги забрани истополните бракови

Врховниот суд во Австралија денеска ги со едногласна одлука ги забрани истополните бракови.

gay

Поврзани вести

Оваа одлука доаѓа само неколку дена откако беше склучена првата брачна заедница меѓу партнери од ист пол во Камбера.

„Не вреди да се признае Законот за воспоставувањето на брак меѓу двојки од ист пол “, велат од австралискиот суд кој едногласно ја донел одлуката за забрана на истополовите бракови.

На одлуката на Врховниот суд се спротистави сојузната влада која тврди дека  бракот во Австралија  се регулира со федералниот закон, а не законот на шест држави и две територии кои го сочинуваат земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести