петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ВИДЕО: Всадување на делови на телото по желба и мерка

Понатаму ќе можат да го заменат кој било дел од телото?

nos

Поврзани вести

Во болница во Велика Британија се врши всадување на носеви, солзни канали и крвни садови- вистински делови од телото по мерка, користејќи матични клетки.

Неколку пациенти веќе добиле органи направени по мерка – дишни патишта, солзни канали и крвни садови, но истражувачите се надеваат дека наскоро ќе можат да ги прават сите делови од телото.

Засега некои пациенти добиле „одгледани“ носеви, а професорот Сефалиан кој е и водач на овој необичен проект, има во план да направи различни големини носеви, за да би можеле хирурзите да бираат и да ги прилагодуваат во текот на самата операција.

Се надеваат дека еден ден ќе можат да го заменат кој било дел од телото, што отвора различни полемики од етичка страна. Дали постои можност за злоупотреба и каква? Што мислите вие?

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести