петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 19

ВИДЕО: Заев бега од соочување во изборните единици каде одлучуваат гласовите на Македонците

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во вчерашната емисија „Топ тема“ на Телма најави дека е можно да се кандидира во 6-тата изборна единица каде победникот го одлучуваат мнозинството гласови на Албанците.

133376785

Поврзани вести

Со ваквиот потег Заев практично признава дека неговата политика нема поддршка меѓу македонското гласачко тело и дека единствената негова надеж се гласовите на Албанците.

Токму од оваа причина Заев ветуваше редефинирање на Македонија и воведување двојазичност, а за идејата за федерализација разговараше и со албанската дијаспора.

Најчитани вести