сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО: Запознајте ја Алексис, најмладиот член на Менса

Малата Алексис чита од своите две години.

mensa

Поврзани вести

Има само три години, а веќе е во друштвото на најпаметните во светот.

Алексис Мартин е најмладиот член на одгранокот на Менса во Аризона. Таа има коефициент на интелигенција  160, а просечен човек има коефициент 100. Таа е попаметна од 99,9 отсто од луѓето на Земјата.

Нејзината мајка раскажала дека почнала да забележува дека Алексис е посебна бидејќи кога имала само годинка ги рецитилна приказните кои таа и ги читала пред спиење.

„Се возевме и таа почна да ја кажува приказната што и ја читав предходната ноќ“, рекол нејзиниот татко за американските медиуми.

Со помош на апликации на Ајпад таа научила да чита, да говори шпански, а добро владее и со бројките.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести