петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Земјотресите во Чиле исфрлија мумии на површината!

Мумиите се од пред 5.000 години, а некои од нив се тешко оштетени.

mumii

Поврзани вести

Земјотресите во Чиле биле со толкава јачина што дури и некои од мумиите билеисфрлени од своите гробови.

Мумиите се од пред 5000 години п.н.е и биле закопани во пустината Атакама. Тие биле оштетени за време на земјотресот со јачина од 8,2 според Рихтер.

Од единицата за културно наследство соопштиле дека некои од мумиите се тешко оштетени, но нивниот број се’ уште не е познат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести