недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Викал „Алах е голем“ и газел пешаци по улица

francija_1

Последни вести

Единаесет лица се повредени, од кои двајца потешко, откако синоќа во францускиот град Дижон, еден возач викајќи „Алах е голем“ влетал со автомобилот меѓу пешаците.

francija_2Возачот бил уапсен веднаш откако ги нападнал пешаците на пет локации во градот во рок од половина час.

Осомничениот „очигледно е психички пореметен и бил во психијатриска болница“ , велат извори блиски до истрагата. Според очевидците, возачот на возраст од околу 40 години, рекол дека ова го прави поради децата во Палестина.

Инаку овој инцидент се случи само еден ден откако француската полиција уби маж кој изврши напад со нож во полициската станица во градот Тур, исто така извикувајќи „Алах е голем“ на арапски.

Најчитани вести