Свет

Викал „Алаху Акбар“ и со нож извршил напад на железничка станица во Минхен

Викал „Алаху Акбар“ и со нож извршил напад на железничка станица во Минхен

Млад маж рано утрово со нож нападнал неколку патници на железничката станица Графинг во близина на Минхен, пренесува „Раша тудеј“, повикувајќи се на радиото Бајеришер Рундфунк.

Според информациите, 4 лица се повредени. Полицијата ги проверува исказите на очевидците, според кои мажот извикал „Алаху Акбар“ за време на нападот.

Тамошната полиција јавува дека едно лице е посериозно повредено, додека три други претрпеле полесни повреди. Исто така, напаѓачот бил уапсен на местото, а претходно немал криминално досие.

Во моментов пристапот до железничката станица е делумно блокиран, а се очекува дека ќе има и значителни одложувања во распоредот на железницата.