Крими хроника

Викендов 20 сообраќајки во Скопје, потешко повредени две лица

Викендов 20 сообраќајки во Скопје, потешко повредени две лица

За време на викендот во Скопје се случиле 20 сообраќајни незгоди во кои со потешки повреди се здобиле две лица, а полесно биле повредени девет учесници во сообраќајот. Со материјална штета се евидентирани 11 сообраќајни незгоди.

Сообраќајната полиција во петокот извршила увид на 11 сообраќајни незгоди од кои во пет е причинета материјална штета, а во четири полесно се повредени четири лица. Се случиле и две незгоди во кои потешко се повредени еден пешак и еден сопатник во патничко моторно возило, а со телесни повреди се здобил и еден возач на патничко возило.

Како што информира за МИА самостојниот инспектор Драган Вељановски, во саботата извршен е увид на вкупно пет сообраќајни незгоди, од кои четири се со последица материјална штета и една е со последица телесна повреда, во која со полесни повреди се здобиле две лица.

Вчера е извршен увид на вкупно четири сообраќајни незгоди, од кои две се со причинета материјална штета, а во две со полесни повреди се здобиле две лица.

Во текот на изминатите три дена санкционирани се и 75 возачи кои возеле над дозволеното, 17 возачи кои возеле под дејство на алкохол, тројца возачи кои поминале на црвено светло и уште седум возачи почетници кои сториле прекршоци по разни основи.

Затекнати се и шест возачи на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл кои не носеле заштитен шлем.

Со помош на специјалното возило пајак отстранети се 78 возила кои во поголема мера го попречувале нормалното одвивање како на пешачкиот, така и на моторниот сообраќај.