четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Викендов Преспа ја посетиле 10.000 туристи

5773245550495611942451954256207n

Поврзани вести

Во текот на изминатиов продолжен викенд Преспа ја посетиле околу 10 илјади туристи.

Плажите од Претор до Долно Дупени и од Отешево до Стење биле преполни.

Причини за одличната посетеност според тур-операторите се средените плажи, ниските цени, културното лето, но и вложувањата на новите концесионери во Претор и Kрани.

Сепак сметаат дека на Преспа ѝ недостигаат сместувачки капацитети иако нив, во мала мера, ги заменуваат објектите од алтернативниот туризам, кои секоја година привлекуваат повеќе гости, особено странски туристи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести