Македонија

Викендов променливо облачно, повремено со појава на пороен дожд

Викендов променливо облачно, повремено со појава на пороен дожд

Променливо облачно и нестабилно, повремено со појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во северните и источните делови. Локално процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на краткотрајно невреме со силни електрични празнења, интензивен пороен дожд и појава на град. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат.

Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 30 степени.

Утре ќе преовладува сончево време. За време на викендот ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд со променлив нтензитет и со појава на ретки грмежи, особено во сабота.

vremenska_tabelaaa