ТОП,Македонија

Викендов сончево и топло, од понеделник дожд

Викендов сончево и топло, од понеделник дожд

Времето во Македонија во текот на денешниот ден ќе биде сончево и топло со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а дневната од 29 до 36 степени.

Во Скопје слично време, сончево и топло со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 35 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

До недела ќе се задржи претежно сончево време со пораст на температура, а особено топло ќе биде за време на викендот. Во недела кон крајот на денот ќе има услови за краткотраен дожд и појава на грмежи.

Во почетокот на наредната седмица на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Дневната температура ќе биде во опаѓање.