понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Викендов сончево и топло со температура до 22 степени

soncesf

Последни вести

За време на Велигденските празници, метеоролозите најавуваат сончево и релативно топло време со дневни температури од 15 до 22 степени.

Според известувањата од УХМР, стабилизирањето на времето со повеќе сонце се очекува да настапи во четврток.  Се очекува утринските температури и натаму да бидат ниски, а дневните да бележат значителен пораст.

Денес се очекува времето во Македонија да биде облачно со врнежи претежно од снег кои ќе бидат со слаб до умерен интензитет. Во западните делови на планините над илјада метри надморска височина ќе има натамошно зголемување на снежната покривка. Ќе дува умерен повремено засилен северен ветер, особено долж Повардарието и источните делови, а повремено засилен ветер ќе дува и во Пелагонија.

Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од нула до шест степени.

Во Скопје времето ќе биде претежно облачно и студено со повремени врнежи, претежно од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец.

Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до три степени.

Во среда ќе има локални врнежи од снег само во претпладневните часови, а во текот на денот се очекува облачноста постепено да се намалува и ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди. Утринската температура ќе се движи од минус четири до два, а дневната од три до 10 степени.

Најчитани вести