Македонија

Викендов сончево, со ниски утрински температури

Викендов сончево, со ниски утрински температури

Сончево време, но и ниски утрински температури под нула Целзиусови степени, најавуваат синоптичарите за викендов.

Денеска ќе биде сончево со умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус три до шест, а дневната од девет до 14 Целзијусови степени.

Во Скопје слично време. Утринската температура ќе се спушти до нулата, а дневната ќе се достигне 11 Целзијусови степени.

Во недела ќе биде сончево со студено утро, а преку денот ќе биде малку потопло.

Според Управата за хидрометеоролошки работи, од понеделник попладне се очекува зголемена облачност со услови за слаб локален дожд.