вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 61

Викиликс: НСА прислушувала разговори на неколку светски лидери

Генералниот секретар на ОН, германскиот канцелар и други светски лидери биле прислушувани од страна на Агенцијата за национална безбедност на САД (НСА).

Јапонија бара истрага по објавата на Викиликс дека САД ја прислушувала нејзината влада

Поврзани вести

Генералниот секретар на ОН, германскиот канцелар и други светски лидери биле прислушувани од страна на Агенцијата за национална безбедност на САД (НСА).

Викиликс објави материјали со докази за прислушувањето на светските лидери. На сајтот е објавен список со документи, дел од нив со назнака – строго доверливо.

Според Викиликс, Агенцијата прислушкувала разговори меѓу Бан и Меркел посветени на промените на климата, дискусии на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони. Прислушкувани се и разговори меѓу министри за трговија од ЕУ и Јапонија за тајни „црвени линии“ на нивните страни во преговорите под закрила на СТО.

Интернет порталот објави и детали за приватна средба меѓу Берлускони, Меркел и поранешниот француски претседател Никола Сакрози.

Покажавме како личните средби на Бан биле прислушкувани од една држава чија единствена цел е да ги заштити своите најголеми нафтени компании, коментираше основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

Асанж: Штом генералниот секретар може да е цел, тогаш во опасност се сите – од светски лидери до оние кои ги чистат улиците

Асанж: Штом генералниот секретар може да е цел, тогаш во опасност се сите – од светски лидери до оние кои ги чистат улиците

Ќе биде интересно да ја видиме реакцијата на ОН бидејќи штом генералниот секретар може да е цел, тогаш во опасност се сите – од светски лидери до оние кои ги чистат улиците, додава тој.  Документите се од периодот 2007-2011 година.

Најчитани вести