сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 2

Викиликс објави хакирани аудио снимки од американските демократи

Викиликс соопшти денеска дека се објавени нови информации коишто содржат и аудио снимки од заседание на Националниот комитет на американската Демократска партија, пренесува МИА.

hilari-klinton-foto-ap-1437050015-702163

Последни вести

Викиликс соопшти денеска дека се објавени нови информации коишто содржат и аудио снимки од заседание на Националниот комитет на американската Демократска партија, пренесува МИА.

Објавувањето на снимки доаѓа во време кога се уште трае Демократската национална конвенција, на која Хилари Клинтон вчера и официјално беше прогласена за кандидат за претседател на САД на Демократската партија.

Објавувањето на првиот пакет електронски пораки на Демократскиот националeн комитет предизвика потрес во самата партија, што доведе до оставка на претседателката на Комитетот, Деби Васерман Шулц, бидејќи меѓу останато преписките открија дека Комитетот и таа лично ја фаворизирале Клинтон во однос на нејзиниот соперник Берни Сандерс.

Најчитани вести