сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Виктор Јанукович – ќе „преживее“ ли и овој пат?

viktor-janukovic

Поврзани вести

Украинскиот претседател Виктор Јанукович е познат по својата способност да преживува на полето на политиката, коментира британскиот весник „Гардијан“. Еднаш тој веќе се вратил по еден сериозен пораз. Во моментов неговите главни политички противници се или со лоша репутација или во затвор.

Јанукович е истовремено осудуван и заплашуван од Кремљ, а во исто време Брисел се обидува да стигне до него.

Младите луѓе кои ги наполнија улиците и плоштадите на украинската престолнина и други градови, бараат оставка на Јанукович, велејќи дека тој го прави она што тие не сакаат да и се случи на нивната земја.

Шефот на државата, сепак нема да си отиде така лесно, пишува „Гардијан“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести