недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Виктор Јушченко повика на дијалог меѓу власта и опозицијата во Украина

viktor-juscenko

Поврзани вести

Поранешниот претседател на Украина, Виктор Јушченко изјави дека сегашните украински власти имаат само неколку дена, за да го запрат зголемувањето на тензиите во земјата, пренесуваат локалните медиуми. Јушченко ја повика Владата и опозицијата да започнат дијалог.

Поранешниот претседател ја изрази својата солидарност со украинските граѓани кои излегоа на плоштадот „Независност“, за да ја поддржат европската интеграција на Украина.

Во меѓувреме, украинските активисти, кои се наоѓаат во зградата на Градското собрание во Киев, веќе собрале три илјади потписи за оставка на сегашната Влада под водство на Николај Азаров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести