четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Виктор Понта е победник во првиот круг од претседателските избори во Романија

Лидерот на социјалдемократите Виктор Понта освоил 39,57 отсто од досега преброените гласови, додека неговиот ривал, кандидатот на либералите, Клаус Јоханис, кој е етнички Германец, има 30,19 проценти.

Romanian prime minister Victor Ponta

Последни вести

Романскиот премиер Виктор Понта е победник во првиот круг од претседателските избори, покажуваат првичните резултати од гласањето, објави МИА.

Негов противкандидат во вториот круг на 16 ноември ќе биде градоначалникот на Сибиу, Клаус Јоханис.

Лидерот на социјалдемократите Виктор Понта освоил 39,57 отсто од досега преброените гласови, додека неговиот ривал, кандидатот на либералите, Клаус Јоханис, кој е етнички Германец, има 30,19 проценти.

На трето место се наоѓа претседателот на Сенатот, Калин Попеску Таричану со 5,83 отсто, по него следува поранешниот министер за туризам Елена Удра со 5,17 проценти и поранешната министерка за правда и член на Европарламентот, Моника Маковеј со освоени 4,65 отсто од гласовите.

Според потврдените податоци, излезноста на гласачите во првиот круг од изборите била 52,56 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести