четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Викторија Нуланд во посета на Србија

Американскиот заменик државен секретар за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд денеска ќе допатува во посета на Србија, а главна тема на нејзините разговори со српските лидери ќе биде дијалогот меѓу Белград и Приштина и процесот на имплементација на Бриселскиот договор, соопшти Стејт департментот.

download

Последни вести

Американскиот заменик државен секретар за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд денеска ќе допатува во посета на Србија, а главна тема на нејзините разговори со српските лидери ќе биде дијалогот меѓу Белград и Приштина и процесот на имплементација на Бриселскиот договор, соопшти Стејт департментот.

Таа во Белград ќе се сретне со српскиот претседател Томислав Николиќ, како и со министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Нуланд денеска ќе ја посети и Приштина, каде ќе оствари средби со високи владини функционери и политички лидери.
Американската заменичка на државниот секретар утре ќе го посети Скопје, каде ќе разговара за евроатланските интеграции на земјата и за други прашања.

Таа потоа ќе замине за Лондон, каде тема на нејзините разговори ќе бидат глобални прашања, подготовката за самитот на НАТО и ситуацијата во Украина. На крајот, на 17 јули, Нуланд во Брисел ќе има состанок со високи претставници на ЕУ, во рамки на редовните консултации со Унијата. Викторија Нуланд претходно ги посети Хрватска, Црна Гора и Албанија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести