вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Вилета олимписки шампион во суперкомбинација

sandro vileta

Поврзани вести

Швајцарскиот скијач Сандро Вилета се закити со златниот медал во суперкомбинација  на Зимските олимписки игри во Сочи.

Швајцарецот, кој првиот дел од трката, односно спустот го заврши дури на 14. место, направи неверојатен камбек во слаломот и со самото тоа приреди огромна сензација оставајќи ги зад себе Хрватот Ивица Костелиќ и Криштоф Инерхофер од Италија. Ова е историски успех и за Швајцарија на едни ЗОИ, бидејќи со денешната победа Вилета стана првиот натпреварувач од оваа земја кој го освоил златото во суперкомбинација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести