сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вилијам Гала ја завршува кариерата

gallas

Последни вести

Поранешниот репрезентативец на Франција, Вилијам Гала, соопшти дека ја завршува играчката кариера.

37-годишниот Галас за “Л’Екип” истакна дека по 19 години активно играње фудбал повеќе не е во состојба професионално да се занимава со овој спорт.

Гала својата кариера ја почна во Кан во 1995. година, а за репрезентацијата на Франција настапи на 84 натпревари и постигна 5 голови. Со “триколорите” играше во финалето на Мундијалот во 2006. година, кога Франција загуби од Италија на пенали.

Во клупската кариера играше и за Олимпик Марсеј, Челзи, Арсенал и Тотенхем, а минатата сезона потпиша едногодишен договор со Перт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести