вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Вилијамсон: „Без докази за трговија со органи“

Специјалниот обвинител на Еулекс Клинт Вилијамсон рекол дека неговиот тим сеуште не дошол до докази за отпочнување на тужба за трговија со органи на Косово.

klint-vilijamson-foto-fonet-1394624871-460339

Последни вести

Специјалниот обвинител на Еулекс Клинт Вилијамсон денеска рекол дека неговиот тим сеуште не дошол до докази за отпочнување на тужба за трговија со органи на Косово.

Тој рекол дека истрагата за трговија со органи и понатами е фокус на активностите на неговиот тим и дека не е исклучено дека подоцна ќе бидат покренати обвиненија, но дека тоа засега не е можно.

Не се најдени доволно докази, но тоа не значи дека и нема да има, рекол тој. Вилијамсон изјавил дека се утврдени „десетина случаи на трговија со органи.

Вилијамсон рекол дека сепак ќе бидат покренати тужби против некои лидери на ОВК заради прогон на Срби, но дури кога ќе биде формиран Специјалниот суд за воени злостори.

„Специјалниот тим дошол до неспорни докази против поединечни лидери на ОВК“ рекол Вилијамсон. Поединците кои ги истражувавме биле на самиот врв на ОВК, рекол тој на прашање дали некои од осомничените кои се сега политичари и додал дека нема да изнесува повеќе детали.

Вилијамсон се пожалил на застрашување на сведоци, а ја пофалил соработката со Србија, Албанија, Црна Гора и некои претставници на власта во Пришитина, како и поединци од ОВК.

Како што изјавил претходно и неколку пати повторил дека сите негови откритија се во склад со извештајот на Дик Марти, тој додава дека не ја отфрлиле точноста на оптужбите, но дека немаат докази да отпочнат обвинение за трговија со органи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести