недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 10

Вирусот Зика откриен и кај обичните комарци

Научниците во Бразил дошле до загрижувачко откритие што би можело да доведе до уште побрзо ширење на епидемијата на опасниот Зика вирус.

zika-komarci

Поврзани вести

Научниците во Бразил дошле до загрижувачко откритие што би можело да доведе до уште побрзо ширење на епидемијата на опасниот Зика вирус.

За прв пат досега вирусот Зика е откриен и кај об ичните комарци. Си Ен Ен пишува дека иако ова откритие е алармантно, научниците предупредуваат дека тоа немора да значи дека епидемијата ќе напредува. За сега, се чини дека обичните комарци може да бидат заразени со вирусот, но дека неможе да го пренесат на други живи видови.

Епидемијата на Зика вирусот почна уште минатата година, а најтешко е погодена Јужна Америка.

Најчитани вести