среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Вишиот управен суд пресуди, Милчин е кодош

milcin-kodos

Последни вести

Првиот човек на СОРОС Владимир Милчин и официјално е прогласен за кодош. Одлуката ја потврдил и Вишиот управен суд, откако по порвостепената одлука, Милчин се жалел до повисокиот суд, објави порталот mkd.mk.

Покрај Милчин, второстепена судска одлука дека се кодоши добиле и Ѓорги Тоневски, Сефедин Харуни, Зоран Јовановски, Коста Балабанов, Паскал Гилевски, Милован Стефановски, Беџет Беџети, Никола Јанчевски, Трајко Батанџиовски

Комисијата за лустрација е информирана дека досега од лустрираните лица четворица биле разрешени од органите на институциите каде што вршеле јавна функција. Тоа се Трендафил Ивановски, судија на Уставниот суд,Драги Билевски, судија, Исак Ајрули, претседател на Советот на општина Боговиње и Фаредин Мифтари, директор на ОУ Лирија во општина Чаир.

Се чека разрешувањето на тројца академици, двајца адвокати и двајца универзитетски професори

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести