понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Висока стапка на смртност во Русија, причина е алкохолот

Голем е процентот и на жртви од сообраќајни несреќи или пак нивно вмешување во судири

alkohol

Поврзани вести

Високата стапка на смртност на мажите во Русија во релативно млади години е поврзано со фактот дека Русите премногу пијат алкохол, покажуваат истражувањата.

Дури 25 отсто од мажите во Русија умираат пред да наполнат 55 години и дека поголемиот дел смртни случаи е поврзан со прекумерно конзумирање на алкохол.

Во Велика Британија, само за споредба, таа стапка е само седум отсто.

Меѓу причините за смрт се болести на црниот дроб и труење со алкохол. Голем е процентот на жртви од сообраќајни несреќи или пак нивно вмешување во судири.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести