среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Високи лидери на ИСИС убиени во воздушни напади во Ирак

kobane-dim-foto-printscreen-yt-1412838603-579471

Последни вести

Пентагон соопшти дека во воздушните напади изведени од Соединетите американски држави и сојузниците биле убиени повеќемина високи лидери на милитантната организација ИСИС.

Портпаролот на Пентагон, адмирал Џон Кирби изјави дека Вашингтон бил уверен оти ваквите загуби ја намалуваат способноста на исламската држава да ги командува и контролира сегашните операции против ирачките безбедносни сили. „Вол стрит џурнал“ пишува дека во воздушни напади загинале тројца блиски соработници на лидерот на милитантите Абу Бакр ал Багдади.

Најчитани вести