Спорт

Виталиј Кличко и’ стави крај на кариерата

Виталиј Кличко и’ стави крај на кариерата

Светскиот шампион во бокс во тешка категорија во верзијата ВБЦ, Украинецот Виталиј Кличко, донесе конечна одлука да и стави крај на својата богата кариера. Тој одлучи засекогаш да се симне од рингот, бидејќи подолго време е активен на политичката сцена на Украина, а недамна најви и дека планира да кандидира за претседател на Украина на изборите во 2015 година.

„Голема благодарност до ВБЦ на подршката во борба за демокрастијата и слбодата во Украина. Имам понуда да се вратам во рингот, но моментно тоа е невозможно. Сега сум преокупиран со политиката во Украина и чувствувам дека му требам на својот народ “, изјави 42 -годишниот Кличко.

Украинецот во совјата кариера има добиено 45 борби, од кои 41 со нокаут. Има само два порази, двата поради повреда во текот на борбата.