понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Виталиј Кличко најави дека ќе се кандидира за претседател на Украина

Лидерот на украинската опозициска партија Удар, Виталиј Кличко, изрази уверување дека приврзанциите на европските интеграции кои протестираат на улиците на Киев ќе успеат во својата намера претседателот Виктор Јанукович да си поднесе оставка и најави дека ќе се кандидира за претседател на Украина.

klicko

Поврзани вести

Илјадници Украинци и понатаму се наоѓаат на Плоштадот на независноста и учествуваат во протестите, по одлуката на Владата да го одбие потпишувањето на договорот за приклучување кон Европската унија.

Кличко ја најави својата одлука да се кандидира за претседател за да може работите во Украина да ги презеде во свои раце.

„Дваесет години од независноста ништо не е направено, земјата практично не се развива“, рекол Кличко.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести