Магазин

Витаминска салата – Го чисти организмот и ги намалува масните наслаги

Витаминска салата – Го чисти организмот и ги намалува масните наслаги

Основните компоненти на салатата (зеленчук и зелје) го збогатуваат организмот со витамини и минерали, а се исполнети со влакна. Благодарение на тоа, ова здраво јадење придонесува за ефикасното чистење на цревата. Со самото тоа, поради исфрлањето на фекалните наслаги се намалува и телесната тежина.

Но тоа не е се. Со оглед на тоа што некои состојки на оваа салата се нискокалорични, со заменувањето на еден оброк со оваа салата (да речеме вечерата) можеме да се ослободиме од масните наслаги. На тој начин резултатот од кознумирањето на вкусната и корисна салата е исчистен организам и корегирана телесна тежина.

Рецепт:

За подготовка на оваа салата ќе ви биде потребно: зелка, цвекло, морков, зелје, сок од лимон и масло.

Подготовка:

Изрендајте зелка, цвекло и морков во сооднос 3:1:1.

Додадете зачински билки по ваш вкус (магданос, целер и сл). Изгмечете го зеленчукот да пуѓти сок. Додадете малки сок од лимон. По желба за попикантен вкус можете да додадете и истолчено чешне лук.

Зачинете со помала количина растително масло. Нема потреба да ја посолите салатата, ако неможете да се откажете од солениот вкус користете соја сос.