сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Вкусен десерт кој се подготвува за неполна минута

thumb

Последни вести

Ви се јаде нешто слатко и брзо? Нема да најдете ништо побрзо од овој рецепт кој го претставува Gordon Ramsey. Испробајте го ова тирамису готово за помалку од пола минута!

Потребни состојки:

* 120гр шеќер во прав

* 300гр слатка павлака за шлаг

* екстракт од ванила

* 250гр маскарпоне

* пишкоти

* чаша јако, турско кафе

Начин на подготовка:

Во сад ставете ги шеќерот во прав, додадете ја павлаката за шлаг и се заедно изматете. Во друг сад ставете го маскарпонето и екстрактот од ванила и добро измешајте. Мешавината од маскарпоне и ванила додадете ја во шлагот и се заедно добро изматете. Пишкотите скршете ги на половина, натопете ги во кафето и ставете ги во чаша. Во чашата додадете од смесата и изрендајте темно чоколадо.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести