Магазин

Вкусен десерт: Полнети јаболки со мед

Вкусен десерт: Полнети јаболки со мед

Состојки:

4 јаболки

100 гр. суви сливи

50 гр. ореви

2 лаж. џем од кајсија

1 лаж. цимет

1 лаж. мед

1 лаж. бело вино

20 гр. маргарин

Подготовка:

Излупете ги јаболките и извадете ја средината. На дното на јаболките ставете суви сливи, па потоа полнете ги со фил.

Подготовка на фил: Ситно исечкајте 150 гр. суви сливи, 50 гр ореви и измешајте ги со 2 лаж. џем од кајсии. Наполнетите јаболки прелијте ги со прелив.

Подготовка на прелив: една лаж. бело вино измешајте со 1 лаж. мед.

Секоја јаболка посипете ја со цимет и на секоја од нив ставете парче маргарин. Така подготвените јаболки испечете ги во рерна на 180 степени, 20 мин. додека не добијат златно-жолта боја.