понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Вкусна плескавица полнета со сирење

Денеска е Источен Петок Балаклија, првиот петок по Велигден и затоа не се пости. Затоа денеска за ручек ви подготвуваме вкусна плескавица полнета со сирење.

pleskavica

Поврзани вести

Подготовка:

500 гр. мелено месо јунешко/пилешко месо

1 главица кромид

2 чешниња лук

сол,пипер и вегета по вкус

малку црвен пипер

3 лаж. свежо сирење

малку маслиново масло

Подготовка:

Измешајте го меленото месо (јунешко и пилешко или мисиркино), изрендајте го кромидот, исечкајте го лукот па зачинете по вкус. Добро измешајте, па оставете ги во фрижидер 30-на мин.Подгответе 3 фолии, секој од нив намачкајте го со неколку капки маслиново масло. Првото топче притиснете го на парчето фолија, па обликувајте плескавица. На средината ставете лажица свежо сирење.

Преку сирењето ставете ја втората топка која ја обликуваме со големина на првата. Лесно притиснете ги краевите и завиткајте ги во фолијата. Од останатите 4 топки, на ист начин подгответе уште две плескавици. Пржете во тавка или пак испечете на скара, по 10-на минути на секоја страна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести