Магазин

Вкусни напитоци за сјаен и здрав изглед на кожата

Вкусни напитоци за сјаен и здрав изглед на кожата

Сите сакаме блескав и чист тен, кој нема да мора дополнително да го покриваме со сенка, туку сам по себе ќе изгледа беспрекорно. Еве како да го постигнете тоа…

Еве неколку напитоци кои ќе го доведат во ред вашиот тен за многу кратко време.

Зелен смути

, Image: 218721219, License: Royalty-free, Restrictions: Not available for license and invoicing to customers located in Italy., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis

Овој напиток содржи протеинско млеко кое е одличен еквивалент на обичното млеко. Кај одреден број луѓе млечните производи знаат да предизвикаат иритација на кожата што резултира со црвенило. Овој рецепт не подразбира користење на млечни производи, туку ги извлекува корисните состојки од кокосот и спанаќот.

Состојки:

120 милилитри бадемово млеко

120 милилитри кокосова вода или кокосово млеко

1 средна крушка

1 рака листови од спанаќ или кељ

Половина лажичка кокосов екстракт

4-5 коцки мраз

Смути од зрнесто овошје

, Image: 213534359, License: Royalty-free, Restrictions: Not available for license and invoicing to customers located in Italy., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis
, Image: 213534359, License: Royalty-free, Restrictions: Not available for license and invoicing to customers located in Italy., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis

Богато е со хранливи материи, кои се исклучително добри за кожата. Не само што содржи витамин Ц кој е добар за вашиот тен, туку помага во создавањето колаген, кој е клучен за младешки изглед.

Потребни состојки:

250 милилитри ладна вода

Половина рака кељ или спанаќ

50 грама смрзнати јагоди

50 грама смрзнати малини

50 грама смрзнати боровинки

Смути со зелен чај и јогурт

, Image: 193224941, License: Royalty-free, Restrictions: Not available for license and invoicing to customers located in Italy., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis

Овој напиток има позитивно влијание врз здравјето и убавината. Освен што помага во борбата против несаканите бактерии, зелениот чај е полн со антиоксиданси кои се идеални во борбата против брчките.

Потребни состојки:

250 милилитри зелен чај, пуштете го нека се олади и немојте да го засладувате

250 милилитри јогт

125 грама иситнета мента

6-7 коцки мраз

1 чајна лажичка мед

2 средни лимони исцедете ги во смеса, па промешајте