сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Вкусни посни колачиња

P1150957-b4436d-800x450

Последни вести

Овие посни колачиња имаат интересна форма и се превкусни. Бидејќи излегуваат многу, добри се за јадење во друштво.

За ги подготвите овие колачи потребни ви се 500 грама суви смокви, 500 грама урми, 200 грама мелени ореви, 100 грама рендано чоколадо (посно), 4 лажици мармалад, 100 грама печени лешници, 300 грама чоколадни трошки.

Начин на подготовка:

1. Урмите и смоквите се мелат во сечко, а може и на машина за мелење месо.
2. Се додаваат оревите, чоколадото и мармаладот и сето се меша да се изедначи смесата.
3. Се прават цилиндрични форми, како витлерчиња.
4. На краевите се става по половина лешник и потоа се валкаат во чоколадни трошки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести