петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Владата денеска ќе избира нови директори на УБК и на БЈБ

mijalkov

Последни вести

На владина седница денеска ќе се одлучува кој ќе го замени Сашо Мијалков на функцијата директор на Управата за Безбедност и Контраразузнавање,

На истата седница треба да се избере и новиот директор на Бирото за јавна безбедност, по преминувањето на Митко Чавков на функцијата министер за внатрешни работи.

Предлозите за двете функционерски места во полицијата се на предлог на министерот за внатрешни работи Митко Чавков, и се до нивниот официјален избор не се откриваат.

Смените на двете клучни директорски позиции во МВР, доаѓаат откако од позицијата министер за внатрешни работи и директор на УБК се повлекоа Гордана Јанкулоска и Сашо Мијалков.

 

 

Најчитани вести