понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Владата ќе додели 28 концесии за стопански и рекреативен риболов

vlada

Поврзани вести

Владата ја почна постапка за доделување концесии за риболов во Престапнско, Тиквешкото, дел од Охридското езере, во шест акумулации и неколку речни сливови.

Планирано е да бидат доделени три концесии за стопански риболов и 25 за рекреативен риболов.

Конкурсот е распишан пред 10 дена и самата постапка ќе се одвива во две фази.

За првпат ќе се воведе електронска аукција. Тендерската документација ќе може да се подигне до 17 март 2014 година.

За рекреативен риболов ќе бидат издадени концесии за 9 вештачки езера и 16 делови од реки.

Концесијата ќе им биде дадена на концесионерите за период од шест години.

Минималната цена којашто ќе треба да ја дадат понудувачите е 8.952.000 денари за Преспанското Езеро, 1.175.000 денари за Тиквешкото Езеро и 600.000 денари за зоната во Охридското Езеро.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести