петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Владата ќе посредува малите фирми да станат добавувачи на странските компании

vlada-na-rm

Последни вести

Во првите девет месеци од 2014 македонската економија остварила солиден економски раст, а за понатамошниот раст, заедничка констатација со ММФ, е дека има потенцијал за зголемување на интегрираноста на домашните фирми, посебно малите и средните претпријатија во ланецот на добавувачи на странските фирми.

– Разговаравме со мисијата за можните мерки коишто Владата ги планира во овој дел како и за нивни идеи и согледувања што дополнително може да направиме во тој дел почнувајќи од зајакнување на претриемачката култура, подобрување на капацитетот на менаџерските кадри, подобрување на стандардизацијата на производите, рече министерот за финансии Зоран Ставрески.

Преку анализа што ќе следи во следниот период, рече тој, во која ќе бидат вклучени и странски експерти од ИФЦ, македонските фирми кои имаат потенцијал да се вклучат во ланецот на добавувачи на странските компании, што на долг рок, според Ставрески, ќе им помогне на македонските копмании и сами да извезуваат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести