четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Владата му го отстапила Ѓунер Исмаил на СДСМ

gjuner-ismail-sdsm-janevs

Поврзани вести

Од Владата, со посебен договор (спогодба) Ѓунер Исмаил му бил отстапен на СДСМ, пренесува Прес 24.

Вакви договори Владата често прави со останатите државни институции, но вистинска реткост, ако не и преседан е ваков договор да се прави меѓу Владата и политичка партија.

153774

„За 1997, кога е склучена оваа спогодба немаме информации дали оваа пракса  била забранета со закон, што не е случај денеска, кога преминување на функционери од Владата во политичка партија не е дозволено“, пишува Прес 24.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести