Свет

Владата на Египет поднесе оставка

Владата на Египет поднесе оставка

Премиерот на Египет, Хазем ал Беблауи најави дека денес владата му дала оставка на привремениот претседател Адли Мансур, пренесе „АФП“.

Ваквата одлука е донесена само на неколку месеци пред претседателските избори, што ќе се одржат во Египет во средината на април.

Министерот за одбрана и командант на армијата Абдел Фатах ал Сиси се смета зао фаворит на претседателските избори.