сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Владата на Египет поднесе оставка

zname-egipet

Поврзани вести

Премиерот на Египет, Хазем ал Беблауи најави дека денес владата му дала оставка на привремениот претседател Адли Мансур, пренесе „АФП“.

Ваквата одлука е донесена само на неколку месеци пред претседателските избори, што ќе се одржат во Египет во средината на април.

Министерот за одбрана и командант на армијата Абдел Фатах ал Сиси се смета зао фаворит на претседателските избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести