вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 13

Владата со план за да се избегне нафтена криза

Ќе се интензивираат состаноците за надминување на проблемот со спречениот транспорт на нафта од Грција кон Македонија поради блокадата на македонско-грчката граница кај Евзони од страна на грчките земјоделци, најави денеска министерот за економија Дритон Кучи.

нафетена

Поврзани вести

Блокадата е внатрешен проблем на Грција и се надевам дека  што поскоро ќе се реши. Како надлежен  орган правиме напори да им олесниме на сите што патуваат кон Грција, а не само на транспортерите, рече Кучи на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање.

За тврдењето на ОКТА дека е можна нафтена криза во земјава доколку наскоро не поминат цистерните со нафта од Грција во Македонија, министерот Кучи рече дека ќе спречат било каква криза.

Секако ќе спречиме да дојде до било каква криза. Вчера од Секторoт за енергетика ми укажаа дека веќе треба да се справиме со можната нафтена криза и затоа од денеска ќе ги интензивираме состаноците за надминување на проблемот, рече Кучи.

Нагласи дека контактираат со грчките органи идодаде дека и тие не знаат до кога ќе трае блокадата на границата и протестите на земјоделците.

Сакам да се надмине проблемот, бидејќи ја загрозува економската ситуација во земјава. Имаме комуникација со грчките органи, но сепак станува збор за интерен проблем, потенцира Кучи.

Најчитани вести