сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Владата подготвува план за нови вработување во АРМ

Владата прави планови за нови вработување во АРМ и нејзино доопремување и подобрување на условите во касарните

arm

Поврзани вести

Вработените во безбедноста и одбраната со одржувањето на редот и борбата против корупцијата се клучен сегмент во македонското општество.

Владата изминативе години направи многу мерки во оваа област со цел подобрување на условите во кои работат нашите бранители.

Премиерот Никола Груевски, пред синдикатите денеска најави една голема и важна мерка.

„Се прават планови за нови вработувања во Армијата, доопремување на Армијата со долгорочен план. Се планира и подобрување на условите во касарните каде работат овие лица“, рече Груевски.

Истовремено, тој потсети дека Владата работи на една важна и клучна мерка, професионалчните војници по својата 45-годишна возраст, откако ќе ја напуштат службата ќе бидат вработени во државните служби.

Тие ќе имаат решение, редовно ќе бидат вработени, ќе зимаат плата додека не ги исполнат условите за пензија.

„АРМ мој вистински дом“ создава можност за решавање на станбеното прашање на припадницита на Армијата, се подобруваат условите за работа, отворено е училиште за пилоти. Ова се само дел од мерките спроведени од оваа Влада за оваа категорија на лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести