понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Владата воведува дежурства во државните институции поради врнежите

vlada_500

Поврзани вести

По повод обилните врнежи од дожд кои денес зафатија определени региони во земјата, и согласно проценките на Управата за хидрометеоролошки работи дека се очекува нестабилно време проследено со дожд и во текот на следните денови, Владата на Република Македонија ги задолжи сите органи на државната управа (министерства, органите во состав на министерствата, јавни претпријатија, агенции, фондови, бироа, заводи, управи, акционерски друштва во државна сопственост итн), и им препорача на сите останати државни институции каде што нема 24 часовно присуство на вработени лица од институцијата, во наредните 48 часа да определат по најмалку едно лице вработено во институцијата кое ќе биде присутно во институцијата и ќе ја следи состојбата во овој период, со цел по потреба да алармира за состојбата во истата заради евентуалното влијание на дождовите.

Владата на Република Македонија беше информирана од страна на Дирекцијата за заштита и спасување и Центарот за управување со кризи дека нивните екипи се во постојана мобилност и се подготвени да интервенираат, и дека веќе екипи од двете институции вршат теренски работи и преземаат соодветни мерки за справување со последиците од обилните дождови и превенција од настанување на дополнителни негативни влијанија предизвикани од дождовите.

Владата на Република Македонија им препорачува на сите единици на локалната самоуправа да ги задолжат сопствените општински јавни комунални претпријатија и противпожарните единици да организираат екипи за дежурство во наредните 72 часа во функција на нивна подготвеност за интервенции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести