петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 66

Владимир Путин побара итен договор со Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин побара од Министерството за одбрана на Русија итно да отпочне преговори со сириските власти за проширување на опсегот на снабдување на руската поморска флота во пристаништето Тартус, соопшти Кремљ.

сирија

Поврзани вести

Спогодбата предвидува „проширување на територијата, заземена од пунктот за материјално-техничко снабдување на руската поморска флота во реонот на сириското пристаништето Тартус и влегување на воени бродови на Русија во територијалнните води и пристаништата на Сириската Арапска Република”, стои во соопштението.

Владимир Путин исто така нареди да биде потпишан протокол кон спогодбата за користење на сирискиот аеродром „Хмејмим“ во покраината Латакија, од страна на руската Воена авијација, јави ТАСС.

Најчитани вести