четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Владините промени ја намалија вредноста на турската лира

turska-lira

Поврзани вести

Турската лира денес ја намали својата вредност по веста за промените во Владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган, што веќе една недела ја тресе корупциски скандал, пренесе „АФП“.

Вкупно десет министри беа заменети, вклучувајќи тројца, кои се кандидати за локалните избори во март.

Курсот на турската валута ја намали вредноста од 2,1035 на 2,0945 лири за еден долар.

Турската берза исто реагира на министерските промени со пад од 0,50 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести