петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Власта во Авганистан го укина сервисот СМС за време на гласањето

Во Авганистан утринава започна првиот круг на претседателски избори.Претседателот Хамид Карза ги повика граѓаните да не ги слушаат заканите на Талибанците и масовно да излезат на гласање.

avganistan izbori

Поврзани вести

Набљудувачката мисија на ЕУ на претседателските избори во Авганистан, ја осуди одлуката на властите да го укинат сервисот СМС за време на гласањето.Оваа одлука ја оневозможува контролата за време на гласањето и можа да ја загрози транспареноста на изборите, а претставува и ризик за безбедноста.

Шефот на мисијата на ЕУ, Тијс Берман изјави дека укинувањето на сервисот СМС има директни последици на работата на повеќе од десетина илјади авганистански набљудувачи кои ги следат изборите.

Во Авганистан утринава започна првиот круг на претседателски избори.Претседателот Хамид Карза ги повика граѓаните да не ги слушаат заканите на Талибанците и масовно да излезат на гласање.
Талибанските бунтовници ветија дека ќе направат се, за да го пореметат текот на изборите, вклучувајќи и вооружени напади на избирачките места.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести